Páni mají přednost
Vyhláška podepsaná současným premiérem Vladimírem Špidlou přikazuje obyvatelstvu uklidit se z cesty, pokud po ní v označeném voze jede někdo z vládního týmu. A Češi jsou na takové zacházení zvyklí: ještě před dvěma lety mělo výsadu drát se na silnici vpřed bez ohledu na značky, předpisy i lidi kolem osmdesáti českých politiků. Po zmíněné vyhlášce jich zůstala čtvrtina. Ve většině zemí sebevědomého Západu pořád ještě neuvěřitelné
Vyhláška podepsaná současným premiérem Vladimírem Špidlou přikazuje obyvatelstvu uklidit se z cesty, pokud po ní v označeném voze jede někdo z vládního týmu.
A Češi jsou na takové zacházení zvyklí: ještě před dvěma lety mělo výsadu drát se na silnici vpřed bez ohledu na značky, předpisy i lidi kolem osmdesáti českých politiků. Po zmíněné vyhlášce jich zůstala čtvrtina. Ve většině zemí sebevědomého Západu pořád ještě neuvěřitelné číslo.
V zájmu vlasti
„Jezdím pro ministra Palase,“ říká hrdě šedivý muž, kouřící před sněmovnou u černého audi. Střechu auta zdobí modrý maják – znamení přednosti v jízdě. „Šéf poroučí, abych to zapnul, docela často,“ říká šofér. „V pražských zácpách nebo na dálnici to jinak nejde.“ Modré světlo bliká na střeše limuzíny i o půl hodiny později, když s ministrem uvnitř vyjíždí z parkoviště do podzimních malostranských ulic. Ostatní auta disciplinovaně brzdí. Jako by i jejich řidiči sdíleli víru, ke které se Palasův kočí přihlásil v rozhovoru před sněmovnou: „Ministrův čas je drahý, dražší než čas většiny ostatních.“
Podle silničního zákona mohou modré majáčky používat policisté, sanitky, hasiči, vězeňský doprovod, důlní záchranáři a obecní strážníci. Kromě těchto bezproblémových a nezpochybnitelných uživatelů ovšem může vláda udělit i výjimečné právo přednosti. Roku 2001 je dostal prezident republiky, předsedové parlamentních komor a všichni členové vlády.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu