Rozruch kolem zatčení nejbohatšího Rusa Michaila Chodorkovského neustává. Dokonce se zdá, že minulý týden Kreml ve svém tažení ještě přitvrdil.
V pondělí, v devátý den své vazby, zaslal Chodorkovskij z vězení dopis, v němž rezignoval na veškeré funkce ve svém obřím ropném koncernu Jukos. „Jako šéf musím udělat vše pro to, abych firmu uchránil od útoků vedených proti mně,“ vysvětlil. Kontrolní balík akcií si ponechal, výkon vlastnických práv mu však „zmrazila“ ruská prokuratura. Místo Chodorkovského se stal ředitelem Simon Kukes, ruský emigrant s americkým jménem i pasem. Po této zprávě akcie Jukosu poskočily o 4 % vzhůru, byť stále zůstávají o 12 % níže pod úrovní z doby před zatčením šéfa.
Jenže tažení administrativy prezidenta Putina se netýká jen samotného Chodorkovského. Ministr pro přírodní zdroje Vitalij Arťuchov (bývalý příslušník KGB) prohlásil pro Rossijskou Gazetu, že Jukos může přijít o licenci na těžbu ropy v případě „neplnění nebo nedostatečného plnění licenčních podmínek“, přičemž jeho úřad bude „jednat i preventivně“. A minulý týden soud zbavil dalšího z velkých akcionářů Jukosu Vasilije Šachnovského mandátu, protože sibiřským delegátem v ruské horní komoře byl prý před deseti dny zvolen neplatně. Momentálně tedy vypadá situace takto: dva hlavní šéfové a spolumajitelé Jukosu (Chodorkovskij a Platon Lebeděv) sedí ve vazbě kvůli údajným privatizačním a daňovým podvodům z 90. let, Šachnovskij byl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu