0:00
0:00
Civilizace8. 11. 20035 minut

Dejte mi Síť a pohnu světem

Astronaut
mobrazek_1641.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Teď už se bohužel musíme rozloučit, na Síti vám ale zůstávám k dispozici. (Howard Dean na předvolebním mítinku, New York.) Foto: Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt
↓ INZERCE

„Zrovna jsem v kuloárech Dolní sněmovny narazil na kolegu Toma Watsona. Poprvé jsme se pozdravili tváří v tvář,“ píše na svém internetovém zápisníku (weblogu) britský poslanec Richard Allan. „Už nějakou dobu jsme si sice vyměňovali virtuální komentáře, reálně jsme se však dosud neviděli.“ Historka není jen okrajovou kuriozitkou z britského parlamentu. Setkání poslanců-bloggerů lze vnímat jako svého druhu symbolickou událost. Internet totiž v poslední době začíná stále více lidí využívat novým způsobem – už nejen jako pouhý zdroj informací, ale také jako mimořádně účinný komunikační nástroj, který přináší dosud netušené možnosti.

Dokladem tohoto trendu je i dosti ambiciózní projekt iCan (www.bbc.co.uk/dna/ican/), který minulé pondělí spustila britská BBC. Návštěvník na této adrese může zjistit, jaké problémy sužují lidi v jeho sousedství, zapojit se do občanského protestu proti politickým a správním rozhodnutím, se kterými nesouhlasí, nebo třeba sám velmi rychle a účinně iniciovat protestní aktivitu. Jak se představitelé stanice nechali slyšet, doufají, že projekt povede „k opětovnému zapojení co největšího počtu lidí do politického a veřejného života“. Navíc si od něj slibují i zisk velmi přesné představy o tom, co běžné lidi opravdu zajímá nebo ohrožuje. „Nehodláme podporovat či vyvolávat revoluce,“ řekl redaktorovi časopisu Wired jeden z…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc