Teoretik práva Aleš Gerloch je profesorem na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho advokátní kancelář vypracovala pro ODS analýzu návrhu evropské ústavy. Občanští demokraté její výsledky odmítli zveřejnit.
K čemu dospěla vaše analýza evropské ústavy? Na jaké otázky ODS jste odpovídal?
To nemohu říct. Vycházím z běžného vztahu advokát-klient a respektuji mlčenlivost advokáta, pokud si to klient přeje.
Má podle vás pravdu ODS, když ústavě vyčítá, že zakládá evropský superstát?
Superstát je pojem politický, popřípadě žurnalistický. Z hlediska státovědy je stát buď unitární, nebo federativní, anebo jde o společenství států, konfederaci. Evropská unie není unitárním státem, ale není ani federací. Je specifickým hybridním útvarem, který slučuje prvky konfederace, unie států, ale zároveň už je jakousi kvazifederací. A na tom nic nemění ani tato ústava. Nicméně posiluje profederalistické tendence. Například funkce evropského ministra zahraničí symbolizuje větší důraz na integrační charakter zahraniční politiky EU.
Co by se muselo změnit, aby Unie byla federální stát?
V klasické federaci by neexistovala žádná Evropská rada a Rada ministrů, ale federální vláda odpovědná dvoukomorovému federálnímu parlamentu. Jedna komora by byla volena většinovým systémem občany a druhá by reprezentovala jednotlivé státy, přičemž každý stát by měl stejný počet…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu