Když do Čech přišla evropská čistota
Třicet zaměstnanců mlékárny v Rovensku pod Troskami šlo 30. září do práce naposledy. Malá továrna, vyrábějící balkánský sýr, se tak stala jedním z prvních podniků, který veřejně přiznal, že skončí, protože nebude schopen nebo ochoten splnit přísné hygienické a veterinární normy Evropské unie.
Třicet zaměstnanců mlékárny v Rovensku pod Troskami šlo 30. září do práce naposledy. Malá továrna, vyrábějící balkánský sýr, se tak stala jedním z prvních podniků, který veřejně přiznal, že skončí, protože nebude schopen nebo ochoten splnit přísné hygienické a veterinární normy Evropské unie. „Majitel dostal studii, co je třeba udělat. Na uvedení do stavu, který požaduje Evropská unie, bychom potřebovali 15 milionů korun. A majitel je odmítl dát,“ říká jednatel společnosti Richard Černý. Podobné dilema, zda investovat miliony, nebo zavřít, řeší tisíce firem. Do konce roku musí totiž všechny požádat veterinární správu o schválení provozu podle evropských norem. „Drtivá většina firem však ještě podmínky nemá splněny a při úpravě svých provozů teprve finišuje,“ říká ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Josef Král.
Arabi už by to nechtěli
Je druhá říjnová středa krátce po poledni a před novými vraty postává dvojice mužů. Budovy v pozadí jsou už v podstatně horším stavu – je to právě zavřená rovenská výrobna balkánského sýra. „Já myslím, že tu šance ještě byla. Ale ten sýr by nebyl tak kvalitní, pokud by se dělal jinak,“ říká Vladimír Kubát – ještě před dvěma týdny jeden z třicítky zaměstnanců podniku. Evropské normy sice nezakazují ruční výrobu sýra, nicméně na ni kladou ostré hygienické nároky, které majitel mlékárny nechtěl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu