Podle opozice chce vláda „šťourat v soukromí každého občana“, podle kabinetu jde o zásadový „boj s šedou ekonomikou“. Spor vyvolala dvě slova – finanční policie. Špidlův kabinet oznámil úmysl zřídit tento orgán, protože podle analýzy vlády se „daňová kriminalita stává vysoce nebezpečným fenoménem a ve svém důsledku může ovlivnit samotné ekonomické fungování státu“.
Zločiny na tomto úseku
O nutnosti zřízení finanční policie uvažuje sociální demokracie už roky. I vláda Miloše Zemana ji měla ve svém programovém prohlášení, ale kvůli opoziční smlouvě s ODS, která ji vždy odmítala, se ji kabinet nikdy nesnažil důsledně vytvořit. Až nyní s tím přišel tým premiéra Vladimíra Špidly.
Důvod je jednoduchý, do konce roku 2001 dělaly daňové nedoplatky bezmála sto čtyři miliardy korun. Různé daňové podvody, krachy podniků a účelové převody majetků brání finančním úřadům dosáhnout na všechny povinné odvody státu. Před dvěma lety policie šetřila na dvanáct set pokusů o nelegální krácení daně se škodou jedné a půl miliardy korun. Loni už to bylo o dvě stě případů více se škodou o miliardu vyšší. Nejenže každý rok přibývá podobných kauz, ale klesá i počet objasněných případů. Zatímco před dvěma lety byla policie úspěšná u sedmadevadesáti procent případů, loni už jen u pětasedmdesáti procent. A vláda se bojí, že to bude klesat dál. „Trestná…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu