Slovenský prezident Rudolf Schuster má Čínu rád. Po své osmidenní návštěvě této poslední komunistické velmoci nešetřil chválou na pekingský režim. “Ne, tady nebudují komunismus. Alespoň ne takový, jaký si pamatujeme, že byl před několika lety u nás,” řekl Schuster, který to za minulého režimu dotáhl na šéfa Krajského národního výboru a člena ÚV komunistické strany. “Pro mladou generaci vytváří obrovské možnosti. Kdo je schopný, má zelenou. Tedy ne jako my, kteří jsme měli za komunismu rovnostářství a potlačování motivace.”
Jánošík zpíval
Přestože pro Čínu představuje pětimilionové Slovensko jen nepříliš zřetelnou tečku na mapě, dostalo se Schusterovi přijetí od nejvyšších čínských představitelů, včetně prezidenta Ťiang Ce-mina, premiéra Ču Žung-ťia nebo předsedy parlamentu Li Penga. Důvodem byla i neobyčejná chápavost, kterou slovenský prezident projevil k porušování lidských práv čínskou diktaturou. Ve společném prohlášení, podepsaném Schusterem a Ťiang Ce-minem hned v úvodu cesty, Bratislava dala najevo, že jí čínský totalitní systém nevadí. Slovenský prezident to vysvětlil srozumitelně: “Protiváhou lidských práv je silná čínská ekonomika, která přitahuje největší světové firmy, a ty jim lekce nedávají.”
Dojemnou shodu hlav čínského a slovenského státu pak stvrdil folklorní večer, na kterém Schusterem speciálně přivezený slovenský hudební soubor Jánošík zazpíval Ťiang Ce-minovi několik čínských písní s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu