Těsně po skončení války proti Saddámovi začaly české úřady bombardovat tuzemské podnikatele naléhavě znějícím apelem: máte možnost získat obrovské zakázky při obnově Iráku. Ministerstvu průmyslu se přihlásilo téměř sedm set zájemců, zhruba desetina z nich pak i přímo americkým firmám Bechtel a Halliburton, které jako generální dodavatelé dostaly pro začátek na základní rekonstrukci Iráku tři miliardy dolarů. Je téměř půl roku poté a zmínky o případných zakázkách se vytratily z novin. Není divu. Žádná česká firma zatím nic nesehnala. Nyní se to však může změnit.
Hurá do Basry
Snad největší zálusk na zakázky si od začátku dělala pražská firma Technoexport – v 70. letech zajišťovala výstavbu většiny iráckých rafinerií.
„V červnu jsme byli v Basře obhlédnout rafinerie, které jsme postavili. Tehdy tam byla ještě taková atmosféra, že hlavní cesta je přes americké firmy,“ říká ředitel Technoexportu Josef Cílek. Spolu s další desítkou podnikatelů se proto v polovině července vydal na týden do Spojených států jednat o případných zakázkách s americkými zprostředkovateli. Vrátili se bez úspěchu. „Stovky amerických firem tam čekají na zakázky. Proč by je dávali nám, když jsou to americké peníze,“ krčí rameny Cílek.
Česká vláda schválila na podporu exportu do Iráku pro letošek 120 milionů korun a v příštích dvou letech po dalších čtyřech stech…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu