Generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl (45) přesvědčil nejprve Zemanovu a pak i Špidlovu vládu k vytvoření mocné elektrárenské skupiny: ČEZ za 32 miliard korun získal od státu podíl v osmi distributorech elektřiny. Ekonomové kritizovali obchod jako extrémně nevýhodný pro stát a varovali před přílišným vlivem ČEZ. Antimonopolní úřad později nařídil, aby si ČEZ ponechal většinu jen ve čtyřech distributorech a zbytek prodal.
Nejlepší obchod
Jakou logiku má spojení ČEZ s distributory?
Všude v Evropě jsou energetické skupiny, které kontrolují vše – od výroby pro distribuci. Opačným příkladem byla British Energy, kterou pak musela vláda nákladně zachraňovat. Pokud chce ČEZ uspět na otevřeném evropském trhu, je důležité, aby měl distribuci.
Jinak byste dopadli jako British Energy?
To rozhodně ne. Ale vedlo by to k potížím našich dodavatelů, například dolů.
Tím jste přesvědčili vládu, aby vám prodala distributory tak levně?
Ta cena nebyla nevýhodná.
Co je na tom dobrého pro zákazníky? Dovolíte snad vašim distribučním společnostem, aby nakupovaly elektřinu od někoho jiného než od ČEZ?
Distribuční společnosti budou samozřejmě nakupovat tam, kde to bude nejlevnější. Ti lidé nejsou na hlavu padlí, nenechají se zavřít za nevýhodný nákup. Od ČEZ koupí jedině tehdy, když to pro ně bude cenově výhodné.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu