První srpnový čtvrtek se mamutí prodejna hraček na newyorském Times Square stala svědkem absurdního divadla. Z ničeho nic se tam shlukly tři stovky lidí a fascinovaně zíraly na model dinosaura. Po chvíli padli na kolena a máváním rukama jej začali uctívat. „Můj bože, dělají to tady u nás, to rojení,“ zhrozila se pokladní a volala ochranku. Dav se však rozplynul stejně rychle, jako se objevil. Nešlo o nic jiného než další ze série takzvaných flash mobs – bleskových davů. Recesních shromáždění, jejichž kouzlu v letošním parném létě propadli lidé po celém světě. A třebaže jich zatím není více než pár tisíc, stihli už vzbudit slušný zájem vědců i politiků.
Jen tak si zacvrlikat
Flash mobs jsou charakteristické náhlým srocením několika stovek lidí, kteří se většinou navzájem neznají a kteří se jakoby zčistajasna zformují ve veřejném prostoru do davu, jenž provádí nejrůznější absurdní úkony. Na pohled spontánní událost je předem dohodnuta prostřednictvím internetu a „představení“ zpravidla netrvá déle než několik minut, po nichž se dav beze slova opět rozplyne.
První akce tohoto druhu měla mít premiéru v jednom z manhattanských obchodů už koncem května. Tajemný organizátor, neformální sdružení The Mob Project a jeden z jeho členů, který si říká „Bill“, rozeslali e-mailem pozvánku padesáti známým. Ochranka obchodu však od kohosi dostala…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu