0:00
0:00
17. 8. 20035 minut

Nebezpečí jménem Berlusconi

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Fotografie: Jsou si podobní, ale Economist si dopisuje jen s jedním. (Jacques Chirac a Silvio Berlusconi na procházce v Římě.) Foto Profimedia.cz/ Getty Images Autor: Respekt

Ještě že existuje The Economist. V době lenivé okurkové sezony, kdy jediná komentovaná událost začíná a končí u vražedného počasí, vnesl do prázdninových vod na evropském kontinentě rozruch. Počátkem tohoto měsíce zaslal otevřený dopis italskému premiérovi Silviu Berlusconimu s třicítkou otázek, na něž žádá odpovědi.

Otázky se týkají Berlusconiho obchodních aktivit, které kromě britských reportérů zajímají také italské kriminalisty a soudce. Ve svém vydání z druhého srpna přináší Economist také podrobnou analýzu kauzy, kvůli níž italský premiér naposledy stanul před soudem – bylo to letos v květnu. V editorialu pak list Berlusconiho tvrdě odsuzuje a nepřímo vyzývá k rezignaci. Je to vůbec poprvé, co se renomovaný týdeník tímto způsobem pustil do boje s jedním z nejvýše postavených lidí ve státě, nota bene cizím Tak se na to podívejme.

↓ INZERCE

Proč právě on

Obvinění proti Berlusconimu jsou poměrně známá a skutečně alarmující. Italský premiér byl vyšetřován mimo jiné kvůli praní špinavých peněz, za daňové podvody, podplácení politiků, soudců a vyšetřovatelů či kvůli stykům s mafií. Odsouzen byl zatím ve třech případech (na 18–28 měsíců nepodmíněně za korupci), proti všem se ale odvolal.

Economist postupně otiskl články o těch nejkřiklavějších kauzách. V roce 2001, krátce předtím, než mocný mediální magnát podruhé vyhrál parlamentní volby, ještě zakončil titulek o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc