„Na Starou cihelnu? Tam auto neprojede – musíte po svých,“ říká selka v severočeských Solanech. K cíli vede opravdu pouze polní cesta, kterou noční déšť změnil v bahnitou past. Kolem jen pole, vítr ševelící v korunách stromů a v dálce střecha stavení. Právě tam, na samotu bez elektřiny a pitné vody, si skupina mládenců a dívek odešla splnit svůj sen.
Šimon a Katka
Vše začalo tím, že norský mladík jménem Šimon (29) tak dlouho jezdil po různých ekologických přednáškách a táborech, až se rozhodl, že si koupí statek a udělá z něj biofarmu. V Norsku ale nic vhodného nenašel. A protože od své maminky Češky uměl zdejší jazyk, vedly jeho kroky koncem 90. let do vlasti předků. Na jednom srazu vegetariánských nadšenců potkal Katku Horáčkovou (29) zrovna ve chvíli, kdy, jak sama říká, cítila stále silněji chuť zanechat poučování druhých a prostě podle svých ideálů žít. Spolu pak objevili bohem i lidmi zapomenutou cihelnu u Solan. „Bylo to přesně to, co jsme hledali,“ vzpomíná Katka. „Krásné místo, úrodná půda a příjemné klima.“
Nemovitost koupili před dvěma lety od 77letého syna původních majitelů, který v domě třicet let nebydlel, a stavba vypadala podle toho. Pomáhat se záchrannými pracemi jezdilo Katce a Šimonovi od počátku množství přátel. A z party pomocníků postupně vzniklo občanské sdružení MRKEV (Mírně radikální kolektiv ekologické výchovy), jehož pracovní náplní je rozlučka s komfortem civilizace,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu