0:00
0:00
Kultura13. 7. 20036 minut

Cit pana Hoega pro 20. století

Astronaut

Hrabě na dánském panství Temný vršek nabyde kolem roku 1700 jistoty, že se někde na jeho pozemcích nachází střed světa. Provede rozsáhlá bádání a poté pozve na večeři dánskou vědeckou honoraci, aby se jí svým nálezem pochlubil. Věhlasný astronom a vynálezce Ole Rřmer ovšem na převratný objev zareaguje poněkud nešetrně: „Země je kulatá, a proto má střed všude, a když člověk kope, najde tak akorát hovno.“ Hrabě se smrtelně urazí, nechá zastavit hodiny a panství obehnat zdí – na Temném vršku se na dvě stě let zastaví čas.

Touto absurditou nás dánský bestsellerista Peter Hřeg uvádí do děje svého románového debutu Představy o dvacátém století, který minulé úterý v českém překladu vydalo nakladatelství Argo. Zdejší čtenáři si Hřegovo jméno zřejmě spojí se světově úspěšným příběhem kodaňské Smilly Jespersenové (napůl Inuitky) z detektivní sci-fi Cit slečny Smilly pro sníh, v níž Hřeg v postkoloniálním duchu účtuje se západní civilizací. Hřegova románová prvotina nám odhalí, z jakých kořenů jeho civilizační skepse vyrůstá.

Zrození kapitalismu

↓ INZERCE

Ale zpět na Temný vršek. Neměnné feudální poměry tu panují dvě stě let – přesně do roku 1900, kdy ustrnulý čas o novoroční noci znovu rozhýbe narození pozdějšího adoptivního syna šafáře na panství Karla Lauridse. V metaforické zkratce nám tu vypravěč předvádí, jak nastupující dravý kapitalismus, jehož je Karel inkarnací, dělá křížek nad starými časy feudalismu. Ano, v téhle knize půjde…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc