Na první červnový čtvrtek Jindřichovice pod Smrkem jen tak nezapomenou. Do osmisethlavé obce zapadlé v severočeském pohraničí zavítal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, slavnostně tam pokřtil dvě větrné elektrárny a symbolicky tak zahájil novou etapu v životě místních lidí. Zatímco totiž vláda připravuje energetickou koncepci, jež nápadně připomíná zaprášené návrhy z poloviny minulého století, nechalo se městečko ztracené v bývalých Sudetech inspirovat nejmodernějšími trendy.
Elektrárny Dona Quijota
Při cestách po Evropě už si toho museli všimnout i běžní turisté: na západ od našich hranic snad není země, kde by každý rok nepřibylo alespoň několik charakteristických stožárů s vrtulemi. Že větrná energetika v posledních letech opravdu zažívá nevídaný boom, ostatně dokazuje i pohled do statistik.
Podle údajů časopisu European Power News a dánské konzultační firmy BTM roste odvětví od počátku devadesátých let každý rok o více než 20 %. Zatímco tak ještě před pěti roky dosahoval souhrnný výkon větrných elektráren na celém světě přibližně 8000 megawattů (zhruba čtyři Temelíny), dnes už toto číslo o celou třetinu převýší samotné Německo. To vsadilo na větrnou energii v první polovině devadesátých let a dnes je v jejím využívání jasnou jedničkou.
K jejím náruživým příznivcům však už poměrně dlouhou dobu patří také USA (4700 MW) a ve stále větší míře se k ní uchylují…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu