Slovensko minulý týden vykročilo k velké daňové reformě. Kabinet Mikuláše Dzurindy minulý týden schválil zavedení rovné daně: od příštího ledna budou občané i podniky odvádět daň z příjmu ve výši 19 %, stejná sazba bude platit u daně z přidané hodnoty. Změnu ještě musí schválit parlament.
Jak reformy ovlivní život Slováků, vysvětluje ministr financí Ivan Mikloš (43). Tento absolvent bratislavské ekonomiky byl v letech 1991–92 ministrem pro privatizaci, za Mečiarovy éry byl hlavním ekonomickým expertem opozice. V první Dzurindově vládě byl vicepremiérem pro ekonomiku.
Nestřílíme od boku
Děláte reformu daní a zároveň snižujete dluhy. Jak to jde dohromady?
V programovém prohlášení máme závazek, že snížíme propad veřejných financí na úroveň, kterou žádají maastrichtská kritéria, tedy
3 % HDP. Vláda tento cíl schválila pro rok 2005; v příštím roce by schodek neměl překročit 3,9 % (pozn. red.: letos se očekává deficit 5 %). Snažíme se, abychom dluhy výrazně snížili už příští rok, protože ve volebním roce už by to bylo chybné a politicky nereálné. Pokud jde o vaši otázku: předpokládáme, že i po výrazných změnách daní vybereme stejnou sumu. Změní se jen přístup – méně bude zdaněn výkon a více spotřeba.
S jakým ohlasem jste se setkal, když jste poprvé navrhl rovnou daň?
S pozitivním. Jedna ze čtyř stran vládní koalice měla rovnou daň přímo v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu