Těžká ekonomická krize přiměla kancléře Gerharda Schrödera k řezům do velkorysých sociálních podpor a sešněrovaného pracovního práva. Když svůj reformní návrh Odvaha ke změně představoval, čekal prý „pláč a skřípění zubů“. Obojí se ozvalo okamžitě: mocní odboroví bossové už Schrödera varovali, aby hleděl od svých záměrů rychle ustoupit, jinak může počítat s tisíci demonstrantů v ulicích. Sociální výdobytky se odboráři vydají hájit do ulic stylově 1. května, na Svátek práce. Kancléř se zatím tváří neústupně. „Reformy přijmeme velmi rychle,“ ohlásil minulý čtvrtek.
Analytici přitom Schröderův plán hodnotí jako příliš opatrný. Britský týdeník The Economist jej označil za zklamání, jedním dechem však uznal, že na německé poměry jde o nevídaně bolestné změny. Proto Schröderovy reformy podle Economistu přinejmenším „vzbuzují naději, že zkostnatělé Německo se vydává správnou cestou“.
Země s červenou nulou
Německo už několik let zažívá hospodářskou stagnaci, loni vzrostl HDP o nepatrná 0,2 %. Ekonomové říkají tomuto výsledku „červená nula“ – v narážce na to, že kondici německého hospodářství už všichni považují za recesi (hospodářský propad se v účetnictví značí červenými čísly). Ostatně letos zemi s největší pravděpodobností čeká pravá a nefalšovaná recese. Německo má dva klíčové problémy: tím prvním je strnulost a pasivita…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu