Elitní důstojníci, experti na finanční kriminalitu, nepostradatelní odborníci. Takovými pochvalami hýří tisk v referátech o odchodu několika policistů, kteří vyšetřovali závažné ekonomické případy. Řeč je především o Martinu Pavlíkovi, Martinu Hádkovi a Václavu Láskovi. Ve skutečnosti zosobňují tito důstojníci poněkud jinou tvář policie. Ulpělo na nich podezření, že případy šetří podle potřeb mocných politiků, úředníků či byznysmenů. Důkazů je dost.
Skvělá kariéra
Ukázkový je příběh plukovníka Pavlíka. Ještě před čtyřmi lety to byl řadový člen útvaru, který pod vedením Martina Hádka vyšetřoval trestné činy vojáků a příslušníků zpravodajských služeb. Na podzim 1999 ale odstartovala jeho závratná kariéra. Mohl za to tzv. Hrubantův případ.
Důstojník BIS Roman Hrubant dostal od svých nadřízených v roce 1997 přísně tajný úkol zjistit, kdo z tajné služby vynáší informace vůdcům tehdy opoziční sociální demokracie. Hrubant po čase za možné viníky označil čtveřici příslušníků BIS, jeho práci však přerušilo vítězství ČSSD ve volbách. Označení muži (Tomáš Kadlec, Martin Hejl, Petr Zeman a Ivan Tříska) se po něm vyšvihli na vysoká místa ve státním a bezpečnostním aparátu, zatímco nad samotným Hrubantem se stáhla mračna. Právě Pavlík jej po čase obvinil z vydírání a podvodů a nepohodlný agent putoval do vazby. Celá věc stála na výpovědích lidí z kriminálního podsvětí a byl z ní cítit…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu