0:00
0:00
Domov2. 3. 20036 minut

V laboratoři jsou si všichni rovni

Astronaut
Fotografie: V halách za zády Lukáše Jebavého se nachází velkochov opic. Zvířata jsou určena výhradně k laboratorním pokusům. Foto Ludvík Hradilek Autor: Respekt

Nezeptá-li se člověk, na co jsou ty velké bílé haly u cesty, vypadá pardubická obec Konárovice docela obyčejně. Ale odpověď je překvapivá: oplocené hangáry firmy Biocel skrývají třetí největší velkochov opic v Evropě. Rodí se tu za jediným účelem: posloužit jako materiál při laboratorních pokusech. Pozoruhodné je to, že jeden z majitelů konárovického Biocelu stojí zároveň i v čele instituce, která by na jeho podnikání měla dohlížet. Lukáš Jebavý (39) je totiž šéfem sekce „laboratorních zvířat“ ve vládní komisi na ochranu zvířat.

↓ INZERCE

Jebavý kontra Jebavý

Na první pohled působí areál Jebavého firmy jako běžný normalizační výzkumák. Přízemní bíle omítnuté baráky, mezi nimi pruhy trávníku. Do devadesátých let podnik sloužil jako zásobárna pokusných zvířat pro pražské výzkumné ústavy, po převratu jej ale zaměstnanci od státu koupili a dnes je privátní komerční firmou. Jako odchovna opic podnik funguje už více než padesát let a do konce šedesátých let se tu chovali i šimpanzi používaní při vivisekci. Dnes uvnitř žijí desítky tisíc laboratorních myší, stovky králíků, makaků a bíglů. Přesná čísla pan Jebavý prozradit nechce, prý kvůli konkurenci.

V první hale, kam průvodce návštěvu zavádí, se tyčí do výše dvou pater železné klece o rozměru třicet krát padesát centimetrů (tedy zhruba tolik jako titulní strana Respektu). V každé z nich polehává na železném roštu bez jakékoli…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc