0:00
0:00
Zahraničí29. 12. 20025 minut

Jižanské zkušenosti

Astronaut
Fotografie: I za svého členství v Unii si Řekové dokázali šít boty na vlastní míru. (Čestná stráž před budovou parlamentu v Athénách.) Foto ČTK Autor: Respekt

Prvního ledna se v Bruselu odehraje pravidelná změna na postu země předsedající Evropské unii. Štafetu pro další půlrok přebírá Řecko. Během jeho předsednictví podepíší kandidátské země smlouvu o přistoupení a poté v řadě z nich včetně Česka proběhne referendum o vstupu do Unie. Řecko bude předsedat patnáctce také ve chvíli, kdy ukončí svou činnost Konvent – sněm, který pracuje na budoucí ústavě klubu. Nezdá se však, že by Athény měly na některé z těchto klíčových věcí jiný názor než většina ostatních členů Unie, resp. že by se chystaly zasáhnout do plánů, schválených na nedávném summitu v Kodani. Týká se to i Česka – pro republiku je výhodou, že předsednictví se ujímá stát, s nímž nemá spory.

↓ INZERCE

Učitelé tance

Není tu žádný Temelín, rybáři ani majitelé olivových hájů nekonkurují českým pěstitelům kaprů či majitelům vepřínů. Naopak, část Řeků si pamatuje, že v Československu nalezli v roce 1948 po porážce protivládního povstání řeckých komunistů azyl bojovníci i celé vesnice ustupující na sever před hroutící se frontou.

K blízkosti dnes také přispívá, že obě země mají levicové vlády, i když to je dost relativní. Co se týče daňové politiky stojí řečtí socialisté napravo od každého z českých polistopadových kabinetů. Řekové platí jedny z nejnižších daní v Evropě a vláda premiéra Konstantinose Simitise průběžně pracuje na jejich dalším snižování. To spolu s děravou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc