0:00
0:00
Zahraničí29. 12. 20025 minut

Celý rok na dně

Astronaut
Fotografie: Zoufalství přimělo tuto pouliční prodavačku z Buenos Aires, aby se na veřejnosti pokusila podřezat si žíly. Snímek je z října. Foto ČTK Autor: Respekt

Blížící se první výročí státního bankrotu Argentiny, které připadá na počátek nového roku, proběhlo ve znamení demonstrací v centru Buenos Aires, ale naštěstí se obešlo bez očekávaného krveprolití a rabování. Pro zemi, která podle mínění ekonomů Mezinárodního měnového fondu (MMF) žije “uprostřed tragické krize, která nemá obdoby v argentinských dějinách”, je už i to dobrým znamením. Na lepší časy se však ještě nezačalo blýskat.

↓ INZERCE

Konec parity

Připomeňme si, co se v Argentině před rokem stalo. Ve státní pokladně, která tehdy vykazovala dluh 141 miliard dolarů, se nenašly peníze na zaplacení další splátky věřitelům a prezident Eduardo Duhalde potvrdil devalvaci pesa. Argentinská měna tak po deseti letech oficiálně opustila paritu k dolaru.

V čele Argentiny se mezitím – po odstoupení prezidenta Fernanda de la Rúy na konci prosince – vystřídalo několik mužů v rychlém sledu za sebou, přičemž posledním v řadě byl právě Duhalde. K novému roku 2002 jej parlament v Buenos Aires zvolil prozatímní hlavou státu až do dalších voleb v roce 2003. Duhalde zároveň slíbil, že se nebude vyhýbat nutným nepopulárním opatřením a že bude stát stranou hašteření mezi politickými skupinami i frakčních bojů v jeho vlastní peronistické straně.

Už svými prvními opatřeními však Duhalde zklamal ty, kteří mu věřili. Utužením blokády vkladů obyvatelstva v bankách, zmíněnou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc