Německý ministr financí Hans Eichel kvůli zalepení rozpočtu zvyšuje daně. Jeho polský kolega Marek Belka chtěl stejný problém řešit přísnými výdajovými limity, ale vláda už po roce předepsaný strop prorazila a Belka podal demisi. Maďarský správce erární kasy Csaba László hodlá kvůli získání peněz prodat, co jen půjde, třeba i státní atomovou elektrárnu. Na Slovensku slíbil Ivan Mikloš do tří let srazit veřejný deficit z téměř 7 % HDP na polovic, vláda ohlašuje penzijní reformu, školné a drastické škrty v sociálních dávkách. A v Čechách?
Poslanecká sněmovna v úterý schválila rozpočet na rok 2003 s rekordním schodkem 111 miliard korun. Jsme snad ve válce? Nebo aspoň v recesi? Posíláme prvního Čecha na Měsíc? Ale ne. Na tuzemském deficitu je nejvíc zdrcující fakt, že rychle narůstá bez sebemenšího užitku. Vláda jen sype peníze do státního stroje: na důchody, dávky, platy a další povinné či skoropovinné výdaje už jde 82 korun z každé rozpočtové stokoruny. Do této několik let trvající beznaděje zazněla minulý týden průlomová zpráva: ministr financí Bohuslav Sobotka představil plán, jak obludný nárůst deficitů zkrotit.
Sobotkovy záměry by mohly být radikálnější, mohl by ještě víc škrtat výdaje a daně nechat na pokoji – ale důležité je už samo odhodlání k činu. Trend je totiž jasný. Pokud ministr uspěje, schodek 111 miliard zůstane v historii nejvyšší. Pokud neuspěje, každý další rok přinese nový rekord, až k 151 miliardám v roce 2006. Proti kolegům ze…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu