0:00
0:00
Civilizace25. 11. 20025 minut

Pryč od našich břehů

Astronaut

Rozleptané oči a nemohoucí křídla ptáků, mrtvá těla ryb, čtyři sta kilometrů dlouhý olejový balast na pobřeží, větrem zanášený mezi domy a dál na pevninu. Na následky ztroskotání řeckého tankeru The Prestige u španělských břehů, k němuž došlo v minulém týdnu, není radostný pohled. Nejen Španělé, ale celá Evropská unie dostala pádný podnět do debaty o tom, jak riskantní, levné přepravě ropy učinit co nejdříve přítrž. Z prvních ohlasů je patrné, že se něco změní.

Kdo to zaplatí

↓ INZERCE

Jen krátce, co se stalo. Dvě stě padesát metrů dlouhý tanker se 77 tisíci tunami topného oleje plující z Lotyšska do Singapuru se minulý týden dostal u severozápadního pobřeží Španělska do bouře, která jej vyřadila z chodu. Z tankeru začal vytékat olej, posádka byla evakuována do bezpečí a španělské čluny táhly nepojízdného obra na otevřené moře, kde by olejová skvrna napáchala lidem méně škod. Asi čtyři sta kilometrů od pobřeží se ale tanker rozlomil a potopil se i s nákladem do tříapůlkilometrové hloubky.

O tom, proč se tak stalo, se zatím jen spekuluje. Jedna teorie poukazuje na trhliny v trupu, které před dvěma lety objevila americká inspekce. Majitel lodi si opravu objednal v Číně, kde ji možná neprovedli kvalitně. Podle španělských úřadů měl být tanker naposledy zkontrolován během nedávné návštěvy Gibraltaru, mluvčí tamní administrativy ale pro BBC prohlásil, že šlo jen o krátkou návštěvu bez povinnosti hlubší revize.

Bez ohledu na výsledek těchto debat nyní…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc