Jan Švejnar (50), jeden z nejuznávanějších ekonomů českého původu, je ředitelem Institutu Williama Davidsona na Michiganské univerzitě. Po roce 1989 radil české vládě i prezidentovi, spolu s J. Zieleniecem založil výzkumné centrum CERGE, kde je dodnes předsedou správní rady. Profesor Švejnar má stále velký vliv na tuzemskou veřejnou debatu. Jako jeden z mála předvídal měnovou krizi v roce 1997, naposledy vzbudil rozruch návrhem, aby Česká republika zvážila možnost rychlého a třeba i jednostranného zavedení eura. Telefonický rozhovor k ekonomické situaci v zemi po nástupu Špidlovy vlády probíhal ve středu večer - po zprávách, že voda na jihu Čech a v Praze začíná opadávat, ale že povodňová vlna postupuje na Ústí nad Labem. Jan Švejnar byl o české stoleté vodě dobře informován: „Vždyť se o ní píše na titulní straně New York Times.“
Je dobré být optimistou
O katastrofách se říká, že způsobují krátkodobý šok, ale nemají fatální dopad na hospodářství. Američany takto po 11. září uklidňoval známý ekonom Paul Krugman a ukázalo se, že měl pravdu. Guvernér Zdeněk Tůma napsal, že nynější pohroma nebude mít zásadní vliv na vývoj české ekonomiky. Souhlasíte?
Ještě bych s tím počkal, je příliš brzy na odhady. Uvidíme, co vše se stalo a stane mimo Prahu. Když voda opadne rychle a nezbortí se velké objekty, pak by dopad nemusel být zásadní. Jak doporučujete financovat odstraňování škod? Zjednodušeně řečeno, ve světě jsou dva modely. Buď země počítá, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu