Rámeček
MARIE BENEŠOVÁ (53) začínala v roce 1972 jako řadová prokurátorka okresní prokuratury na Kladně. Jako jedna z mála nebyla členkou KSČ. Po pádu komunismu nastoupila na Generální prokuraturu ČR, později na Vrchní státní zastupitelství v Praze. V roce 1996 odešla do advokacie, o tři roky později přijala nabídku ministra spravedlnosti Otakara Motejla na post nejvyšší státní zástupkyně. S jejím příchodem se výrazně rozhýbalo vyšetřování ekonomické kriminality, ale také některých zločinů nacismu a komunismu. M. Benešová je vdaná, má syna.
Nedávno jste prohlásila za „národní ostudu“, že se dosud nepodařilo dostat k soudu surového vyšetřovatele StB z 50. let Aloise Grebeníčka. Letos bychom se v tomto a v dalších případech měli konečně dočkat rozsudku. Jenže když už soud některého komunistického zločince potrestá, ten dostane zpravidla jen podmínku.
Dívám se na to střízlivě. Většinou jde o staré lidi, které stejně kvůli zdravotním důvodům do vězení nedostanete.
Takže čekáte podmínku i v případě Grebeníčka?
Neznám spis do detailů, mě hlavně zajímalo, proč se proces nehýbe z místa. Pokud se panu Grebeníčkovi prokáže pálení a mučení vězňů, může zaznít návrh i na nepodmíněný trest… Ale nedělám si iluze, že by šel do vězení. Myslím si, že pro něj by byla největší potupa samotný fakt, kdyby byl uznán vinným. Pro vyrovnání s minulostí podle mě obecně stačí, když se uzná vina a označí viník. Nemusejí se jim trhat hlavy.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu