![Astronaut](https://i.respekt.cz/www.respekt.cz/images/astronaut.png?width=640&height=1500&fit=crop)
Po vojácky jednohlasném souhlasu sněmovny se společnou deklarací ODS-KSČM o „neodvolatelnosti“ Benešových dekretů vstoupily námluvy zdejších demokratických stran s komunisty do dalšího kola. Sněm poslechl výzvu komunistického poslance Vojtěcha Filipa a zamítl návrh zákona na vznik Institutu pro dokumentaci totality. Stejně jako předešlá dekretová provokace je i tohle velmi vážná věc. Úřad měl totiž - podobně jako jeho funkční předlohy v Německu, Polsku či Maďarsku - spravovat všechny archivy StB a zabezpečit jejich opravdové zpřístupnění veřejnosti. To sice od letošního března zaručuje zákon, ale archivy jsou stále v rukou ministerstev vnitra a obrany, které se jejich zveřejnění léta bránily. Existuje tudíž obava, že v tom budou pokračovat i nadále. (A mimochodem: několika stovkám lidí, kteří už před dvěma měsíci požádali podle nového zákona o dokumenty, zatím nepřišla žádná odpověď.) Přestože institut měl riziku dalšího utajování minulosti zabránit, podpořila KSČM v jeho likvidaci i většina sociálních demokratů, polovina ODS a jeden zástupce Koalice. Ruku absurdně zvedla i velká skupina pravicových poslanců, kteří zřízení institutu předtím navrhovali. „Jsem šokován,“ komentuje autor návrhu Václav Krása (US-DEU) fakt, že devět z původních dvaačtyřiceti navrhovatelů teď spolupracovalo na zamítnutí. „Mluvil jsem s lidmi od fochu, kteří s tím nebyli spokojeni,“ vysvětluje své ne Petr Mareš (US-DEU). Proč tedy s „lidmi od fochu“ návrh nekonzultoval už při práci na něm? "Já…
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu