Režisér, hudebník a scenárista Zdenek Plachý (40) působí jako vedoucí centra současného umění Skleněná louka, mluvčí iniciativy „Brno na přelomu století“ a vedoucí sdružení Brno 20/21. Je jedním z lidí, kteří požadují odstoupení šéfa brněnského studia České televize Zdeňka Drahoše.
Jaké byste chtěl mít Brno?
Sním o Brně, které se zbavilo provinčnosti, o sebevědomých Moravanech hrdých na své hodnoty. Byl bych také rád, kdyby se Morava vrátila na mapy, kde byla naposledy za třetí říše. Kdyby se lidé v Čechách i na Moravě dozvěděli, co je to vlastně fenomén Moravy, odkud přišel a kam zmizel. Není přece možné, aby se celý jeden národ téměř nechal vygumovat z paměti Evropy.
Co je v Brně jiné než v Praze a Čechách?
Duchovní klima. Morava byla výrazně katolická, zároveň multikulturní a multietnická, a tedy velmi tolerantní, přesto nedůvěřivá. Mnoho věcí vycházelo z faktu, že území bylo severojižní průchozí obchodní cestou, na rozdíl od české kotliny, kde se vše přirozeně svažuje k jejímu centru - Praze.
Iniciativu „Brno na přelomu století“ v roce 2000 podepsalo více než 150 významných osobností brněnské kultury. Jaký je její smysl?
Cílem bylo analyzovat kulturní, mediální a politické postavení Brna a jižní Moravy v republikovém i mezinárodním kontextu. Šlo také o obnovení zpřetrhané kulturní paměti: je evidentní, že Morava byla v posledních padesáti letech těžce zdevastována. Vytvořili jsme za tím účelem několik pracovních…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu