„Jedenáctého září vstoupily Spojené státy do recese - pokud se tak nestalo už dřív,“ začíná svůj komentář ve čtvrtečních New York Times uznávaný profesor ekonomie Alan Blinder z Princetonské univerzity. Vyjádřil tím všeobecné mínění ekonomů: americká ekonomika teď vykáže mírný pokles nejméně dvě čtvrtletí za sebou, což je obecně uznávaná definice recese. A pokud tahoun světového obchodu slábne, ani Evropská unie se hned tak nedostane ze současného zpomalení a Japonsko z vleklé stagnace.
Dosud Spojené státy držela nad vodou spotřeba domácností. Teď první čísla potvrdila, že Američané výrazně omezují nákupy (totéž ostatně hlásí Britové či Nizozemci). Zatím to vypadá na mírnější a kratší pokles než za války v Perském zálivu a počátkem příštího roku by se mělo hospodářství opět zvednout. Tady ale ekonomové opatrně dodávají: „…za předpokladu, že nepřijde další útok.“
Úder v těžké chvíli
Slábnutí ekonomiky prožívala Amerika už před útokem. Míra nezaměstnanosti během léta poskočila z 4,5 na 4,9 %, jelikož se propouštělo v počítačovém průmyslu, zároveň se tenčil přebytek rozpočtu kvůli slabšímu výběru daní. Přesto řada expertů věřila, že je to jen dočasné zpomalení po deseti letech prudkého růstu. Tuto naději ukončil teroristický útok.Jak recese vypadá v každodenním životě? Jako první ji pocítili zaměstnanci leteckých firem: v Americe a Evropě jich přišlo o práci více než sto tisíc. Po únosu čtyř boeingů cestující ze strachu rušili rezervace,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu