Pondělí - Ťiang Ce-min podepsal v Moskvě s Vladimírem Putinem smlouvu o přátelství, která se má stát základem „strategického partnerství“ Číny a Ruska. Dohodu iniciovali Číňané, kteří tím chtějí uzavřít desetiletí napětí ve vzájemných vztazích kvůli územním sporům. Oba prezidenti se snažili vyvrátit domněnku, že smlouva je zaměřena proti Spojeným státům, kritice USA se však během Ťiangovy čtyřdenní návštěvy Ruska nevyhnuli.
Pondělí - V Bonnu byla zahájena dvanáctidenní konference OSN o změnách klimatu. Jejím hlavním cílem je zachránit kjótský protokol z roku 1997 o omezení takzvaných skleníkových plynů. Aby protokol vstoupil v platnost, musí jej ratifikovat státy, které dohromady vyprodukují nejméně 55 % zplodin vypouštěných každoročně do ovzduší. USA, které vyprodukují 36 % skleníkových plynů, dohodu z Kjóta odmítají, podobně jako Austrálie, Kanada nebo Rusko.
Úterý - Britové úspěšně vyzkoušeli vylepšený model dopravního letounu Concorde. Rok po tragické havárii stroje u Paříže, při níž zahynulo 113 lidí, letěl concorde poprvé nadzvukovou rychlostí a za 3 hodiny a 20 minut překonal nad Atlantikem vzdálenost odpovídající trase Londýn - New York. Concordy nyní mají pancéřový podvozek a speciální obložení palivových nádrží, aby nemohlo dojít k proražení pláště letadla, které způsobilo loňskou katastrofu.
Středa - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přiznal, že postrádá velké množství zbraní a přenosných…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu