Rámeček
OTAKAR MOTEJL se narodil v roce 1932 v Praze. Po absolutoriu Právnické fakulty Univerzity Karlovy pracoval v Právnickém ústavu ministerstva spravedlnosti, v letech 1968–70 byl soudcem Nejvyššího soudu. Dalších dvacet let pracoval jako advokát; obhajoval řadu disidentů, mj. skupinu Plastic People, členy Hnutí revoluční mládeže, překladatele J. Kořána, V. Škutinu, H. Marvanovou. V roce 1990 byl jmenován předsedou Nejvyššího soudu ČR, loni v létě se jako nestraník stal ministrem spravedlnosti v Zemanově vládě. Je vdovec, má jednu dceru.
Byl jste předsedou Nejvyššího soudu ČR, teď jste ministrem. Co je lepší?
Teď mám velkou kancelář s vysokými stropy, takže se tak rychle nezakouří… Ale vážně: funkce ministra je mnohem těžší, složitější. Ve vládě musíte překonat úzkou orientaci na svůj obor - v mém případě na justici - a hlasovat třeba i o ekonomických problémech. Snad nejtěžší rozhodování bylo o zásahu proti Srbsku a o vysílání do Iráku a Íránu. Citově jsem měl v těch věcech jasno, byl jsem pro, ale ležela na mně spoluodpovědnost za celou Českou republiku.
Stává se vám, že hlasujete v menšině, nebo dokonce sám proti ostatním?
Dost často. Ale o tom bych asi neměl mluvit. Často se také zdržím hlasování. Nechci lehkomyslně přidávat hlas na tu či onu stranu, zejména když věci dobře nerozumím.
Neměl jste - vzhledem k předvolebnímu populismu Miloše Zemana - strach, že vás účast ve vládě zdiskredituje?
Já…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu