V slavnostním projevu při příležitosti zahájení konference Forum 2000 jste mluvil o tom, jaké nebezpečí pro svět představuje tržní fundamentalismus. Můžete prozradit, ve které zemi vládne taková ideologie? Kde ji prosazují politici?
Jednoho z vůdčích idiotů tržního fundamentalismu máte tady u vás doma v České republice. Jmenuje se Václav Klaus.
Václav Klaus byl ale „tržním fundamentalistou“ pouze v rétorice, a i s tím už dávno přestal. V praxi jako předseda vlády naopak většinu protržních reforem od roku 1994 spíše brzdil. Platí to otatně většinou pro politiky na celé zeměkouli.
To může být pravda, ale ideologie ovlivňuje praxi. Takže například v okamžiku rozpadu Sovětského svazu měl přijít nový „Marshallův plán“ na podporu reformního vývoje. Ale například Margaret Thatcherová odmítla vůbec uvažovat o myšlence nějaké vládní podpory právě proto, že je tržní fundamentalistka. A to byl jeden z důvodů, proč byla promarněna historická příležitost.
Co je ale špatného například na protržním liberalismu, který zdůrazňuje funkční instituce, pravidla hry a vládu zákona?
Liberalismus všeobecně nevystihuje postoj tržního fundamentalismu, o kterém mluvím. Opravdový liberalismus skutečně zdůrazňuje instituce, které znamenají právní stát. Kritizuji libertariány. Jejich zásadní vliv můžete zaznamenat v tom, jak funguje mezinárodní finanční systém a kam směřuje. Síla, vliv a politika Mezinárodního měnového fondu je omezována, zatímco vliv…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu