JAN KAVAN se narodil r. 1946 v Londýně jako syn anglické učitelky a českého diplomata. Jeho otec byl v souvislosti se Slánského procesem odsouzen roku 1952 k 25 letům vězení, po čtyřech letech byl propuštěn, ale na následky věznění brzy zemřel. Kavan patřil mezi představitele studentského hnutí 60. let (studoval na novinářské fakultě UK), v roce 1969 emigroval do Anglie, kde studoval na univerzitách v Londýně (mezinárodní vztahy), v Readingu a Oxfordu (historii a politiku). Založil a řídil agenturu Palach Press a dvě nadace: Nadaci Jana Palacha a Východoevropskou kulturní nadaci, které pomáhaly nejrůznějším způsobem české protikomunistické opozici. Za svou činnost byl zbaven občanství ČSSR. V listopadu 1989 se vrátil do Prahy, angažoval se v Občanském fóru, v červnu 1990 se stal poslancem Federálního shromáždění. V letech 1993–96 pracoval v Helsinském občanském shromáždění, od roku 1998 je ministrem zahraničí ČR. V Británii byl mnoho let členem labouristické strany, v r. 1993 vstoupil do ČSSD. Od roku 1996 je senátorem. V r. 1991 byl obviněn ze spolupráce s StB, soudní cestou se však z nařčení očistil.
Po zásahu NATO v Kosovu u nás „političtí realisté“ operují státním zájmem. Co byste odpověděl třeba Václavu Bělohradskému, kdyby se vás zeptal, jaké jsou české zájmy v této věci?
Obecně řečeno: Česká republika má zájem na míru a stabilitě v celém regionu jihovýchodní Evropy včetně Kosova. Jakékoli napětí, nestabilita,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu