BERNHARD SCHLINK se narodil v Severním Porýní roku 1944. Vystudoval práva a dodnes působí v justici. Po roce 1989 se mimo jiné podílel jako západoněmecký expert na vypracování návrhu nové demokratické ústavy pro NDR. Napsal několik kriminálních románů, skutečný věhlas však získal prózou „Předčítač“ (1995), kontroverzním příběhem na téma vina, trest a odpuštění. (České vydání recenzujeme v tomto čísle.)
Po pádu berlínské zdi jste pomáhal psát demokratickou ústavu NDR. Jak na vás působila setkání s tamními právníky, kteří předtím působili v totalitní justici?
Pro Němce byla ta doba jako jaro pro zamilované. Byli jsme šťastni, že spolu najednou můžeme mluvit, setkávat se, dozvídat se příběhy, jaké ti druzí prožívali. V těch prvních okamžicích jsme se zájmem naslouchali vyprávění o různých osudech a vůbec to nešlo, být kritický. Za minulostí jsme se neohlíželi.
Cítil jste, že právníci z NDR přistupují k právu nějak jinak, než je obvyklé v demokratických zemích?
Mým oborem je veřejné a ústavní právo. To v NDR prakticky neexistovalo. Důležitější než nějaké předpisy tam byla politická příslušnost a názory. Veřejné právo tam prostě nebylo.
Jaká byla spolupráce s východoněmeckými právníky, když jste veřejné právo vytvářeli?
To bylo velmi rozdílné. Velká část právníků se okamžitě stáhla od soudů a vydala se do advokacie. Další se toto nové…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu