Sociální demokracie minulé úterý slovy svého stínového ministra financí Ivo Svobody oznámila, že až vyhraje volby, odloží privatizaci velkých bank - Komerční banky, České spořitelny a Československé obchodní banky - nejméně o dva roky. Neexistuje asi hloupější výrok, který by mohl více znervóznit zahraniční investory a obchodní partnery. Pokud je totiž Česká republika v zahraničí za něco ostře a tvrdě kritizována, není to kvůli politické nestabilitě nebo financování politických stran, ale právě kvůli nedotažené privatizaci bank a zoufalému stavu kapitálového trhu.
Další krok nalevo
Sociální demokracie se znovu posunula o další krok nalevo nejen od sociálních demokratů a socialistů v západní Evropě, ale také od levicových stran v bývalém socialistickém táboře. Lze si pochopitelně jen s obtížemi představit, jak například Zemanem tolik vzývaný Tony Blair navrhuje znárodnění britských bank a tamějšího finančnictví. Podobně je těžko uvěřitelná představa, že by francouzský premiér Lionel Jospin, jenž je tradiční socialista a stojí výrazně nalevo od britských labouristů, vysvětloval francouzským voličům, proč mají být finanční instituce státní. Po zkušenostech s katastrofálním hospodařením jediné velké státní banky - Credit Lyonnaise - v posledních deseti letech můžeme takovou úvahu předem vyloučit.
Podívejme se ale také na východ. Maďarská levicová vláda stačila plně privatizovat většinu bank, polská levice privatizaci aspoň zahájila a předala…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu