JIŘÍ HANUŠ (35), historik a editor, pracuje v brněnském Centru pro studium demokracie a kultury, je šéfredaktorem Teologického sborníku a redaktorem teologicko-historické knižní řady. Externě vyučuje církevní dějiny na Filozofické fakultě MU a na Institutu ekumenických studií v Praze. Je mj. autorem knihy rozhovorů s dominikánem Odilonem Štampachem Snění v plné bdělosti (Brno, 1997) a spoluautorem knihy Koinótés: Felix Maria Davídek a skrytá církev (Brno, 1994).
Čím to je, že se čeští katolíci víc než osm let po listopadu 1989 ještě nesrovnali se svou skrytou církví, tedy s kněžími, kteří působili za komunistů v ilegalitě? Dnes tu existují dokonce dvě skupiny biskupů, jejichž vztahy nejsou vůbec vřelé.
Nemyslím, že by tu byly proti sobě dva rovnocenné sbory katolických biskupů. Existuje pouze jediný oficiální sbor: Česká biskupská konference. V ní ovšem nejsou všichni katoličtí biskupové, kteří byli za dob komunismu u nás vysvěceni. Platnost svěcení některých z nich byla Vatikánem a novou domácí hierarchií zpochybněna. Jiní v současné době možná o členství v biskupské konferenci ani nestojí.
Tito lidé ale přece před nedávnem vytvořili sbor biskupů skryté církve.
Výraz sbor mi připadá neadekvátní. Jde o neformální skupinu, která nevyvíjí žádnou intenzivní činnost.
To je divné. Proč?
Především proto, že oficiální katolická hierarchie dnes o nějaké jednání nemá zájem. Z jejího pohledu se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu