V bosenském Mostaru v poslední době opět ožilo nepřátelství mezi tamními Chorvaty a Muslimy. Nedávno byli Muslimové napadeni ze strany Chorvatů, když chtěli navštívit muslimský hřbitov v chorvatské části města. Mostar, který měl pod patronátem Evropské unie představovat jakýsi model soužití, tak opět ukázal, že problémy přináší i samotná muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny, nemluvě o sporech s útvarem bosenských Srbů, Republikou srbskou. Přitom se zmíněné nepokoje v Mostaru odehrávaly v době, kdy se měly ve společné armádě sjednotit bosenské - převážně muslimské - a chorvatské jednotky.
Mezi Muslimy a Chorvaty
11. ledna 1997 podepsali Muslim Alija Izetbegovič a Chorvat Krešimir Zubak, tedy prezident a člen předsednictva Bosny a Hercegoviny, dohodu o struktuře Vojska Federace Bosny a Hercegoviny. Nejvyšší představitelé bosenských Muslimů a Chorvatů tak splnili závazky plynoucí z washingtonské dohody z ledna 1994, která ukončila boje mezi Bosenskou armádou a vojskem bosenských Chorvatů (Chorvatský výbor obrany, HVO).
Smlouva byla tehdy uzavřena na nátlak Spojených států a ty měly také zajistit vyzbrojení společné federální armády. Výsledkem byl „Program výstroje a výcviku“, parafovaný bosenskou vládou a americkou soukromou společností MPRI loni v červenci. Zahrnoval i dodávky zbraní a vojenského materiálu v hodnotě 400 milionů dolarů. Přes počáteční euforii přinesla tato akce nakonec spíše zklamání, protože americké zbraně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu