Polistopadové naděje Václava Havla, že Češi budou díky své historické zkušenosti citlivější k porušování lidských práv kdekoliv na světě, se ukázaly jako liché. Posledním dokladem neochoty místního obyvatelstva angažovat se na tomto poli je osud pražské pobočky renomované celosvětové organizace Amnesty International (AI), která se v minulosti zasazovala o řadu politických vězňů komunistického Československa. Pokud se nestane zázrak, AI svou českou misi v půli letošního roku ukončí. Důvodem je nedostatek financí způsobený totálním nezájmem místních sponzorů.
Přísná pravidla
Amnesty International má pro přijímání finančních darů velmi přísná pravidla: v zájmu absolutní nezávislosti jsou zásadně nepřípustné nejen peníze přímo z vládních zdrojů, ale dokonce i od mezivládních organizací, jako je třeba evropský fond PHARE, dotující významnou část českých neziskových organizací. AI se dokonce brání brát větší sumy od jednoho dárce, i když existují výjimky: britskou sekci už dlouhou dobu významně podporuje kosmetický koncern BODY SHOP (známý mimo jiné i tím, že zásadně neprovádí laboratorní zkoušky na zvířatech). Dárci jsou prověřováni opravdu důkladně: nepřijatelné jsou firmy udržující kontakty s režimy omezujícími lidská práva či výrobci zbraní.
Česká pobočka - svého času první ve střední a východní Evropě - ovšem důkladná kádrovací kritéria neměla ani šanci vyzkoušet: žádný větší sponzor jí nikdy peníze nenabídl. "Udělali jsme, co se dalo, ale…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu