Příští víkend začíná podle lunárního kalendáře tradiční čínský nový rok. Už teď je zřejmé, že to bude rok bohatý na důležité události. Mezníkem epochálního významu bude zejména přechod britské korunní kolonie Hongkongu zpět pod čínskou správu 30. června o půlnoci.
Konec disidentů v Číně
Už teď je také zřejmé, že to bude rok bohatý na kontroverze. Minulý týden uveřejnilo americké ministerstvo zahraničí svou pravidelnou výroční zprávu o stavu dodržování lidských práv ve světě. Tato zpráva, tradičně kritická vůči poměrům v Číně, vyznívá letos tíživěji než kdy předtím. „Ekonomický pragmatismus a stále robustnější obchodní vztahy se Spojenými státy a dalšími zeměmi“, píše se v ní, nezabránily „rozsáhlému a dobře dokumentovanému porušování lidských práv“ v této zemi. V Číně byli do konce roku 1996 prostřednictvím směsice „zastrašování a vypuzení do exilu nebo ukládáním vězeňských trestů, administrativní vazby či domácího vězení“ umlčeni prakticky všichni známí čínští disidenti, což je výsledek, „jakým se po Stalinově smrti nemohl vykázat ani Sovětský svaz“.
Zpráva uděluje zároveň jakési nepřímé vysvědčení Clintonově politice „konstruktivního zapojování“ (constructive engagement), uplatňované vůči Číně v posledních letech. Zaštítěn tímto kódovým obratem z arzenálu politologického newspeaku, rezignoval Clinton, jenž předtím během své první prezidentské kampaně vytrvale tepal protikandidáta, tehdy ještě úřadujícího prezidenta Bushe, pro jeho údajné …
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu