0:00
0:00
Zahraničí15. 12. 19979 minut

Černá kniha komunismu

Astronaut

Co je to vlastně gulag? Gulag je vězení. U nás říkáme vězení a u nich se prostě říká gulag.

generální tajemník FKS Georges Marchais

Občas se podaří vydat knihu, jejíž dopad přesáhne okruh čtenářů, kterým byla původně určena. Právě to se k 80. výročí ruské bolševické revoluce podařilo ve Francii týmu historiků pod vedením Stéphana Courtoise. Ostrá polemika, která knihu doprovází, se dostala na stránky tisku a televize jí věnovala několik pořadů v hlavním vysílacím čase. Premiér Jospin kvůli ní dokonce odpovídal na interpelaci pravicových poslanců a své emotivní vystoupení zakončil známou větou: Jsem hrdý na přítomnost komunistů ve své vládě.

↓ INZERCE

Předmluva jablkem sváru

Rozsáhlá, více než osmisetstránková studie byla napsána se zřejmým cílem. Po otevření archivů v bývalém východním bloku se poprvé naskytla šance podat celkový přehled o ceně, kterou lidstvo muselo zaplatit za největší sociální experiment 20. století. A čísla odpovídají: přestože se autoři drželi dolní hranice odhadů a přestože Čína, Kuba nebo s

aeverní Korea jsou dosud podobnému výzkumu hermeticky uzavřeny, počet obětí komunismu dosahuje téměř 100 milionů lidí. Autoři se ovšem neomezili pouze na vyčíslení obětí, ale pokusili se ukázat i mechanismy, jež k této tragédii vedly.

Nicolas Werth, jenž se věnoval sovětskému Rusku, ve své části ukazuje, že masové vraždění, porušování práva vůbec a lidských práv obzvláště bylo vědomou politikou bolševických vůdců…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc