Tento týden rozhodne Hiller Zobel, soudce Vrchního middlesexského soudu, co učiní s rozhodnutím poroty v kauze Společenství Massachusetts versus Woodwardová. V případu, který přilepil k televizním obrazovkám miliony diváků, byla devatenáctiletá britská au-pair Louise Woodwardová odsouzená k doživotí za vraždu osmiměsíčního Matthewa Eappena. Té se měla dopustit tím, že svěřeným dítětem prudce zatřásla, čímž mu způsobila těžké poranění hlavy spojené s krvácením, na které malý Matthew o pět dnů později v nemocnici zemřel.
Soudce Zobel má k procházce podzimními plážemi Bostonského zálivu na rozmyšlenou čtyři varianty: ponechat rozsudek v platnosti, snížit jej z vraždy na zabití, nařídit nový soudní proces nebo zprostit Louise Woodwardovou viny. Základní otázkou zůstává, ke kterému sloupu americké justice se přikloní - k posvátnosti úsudku dvanácti porotců, či k případnému zpochybnění tohoto úsudku ve jménu vyšší spravedlnosti? Užitečnou referencí je Zobelovi jistě i jeho paměť. V roce 1981 snížil rozsudek Kevina Dykea z vraždy na zabití, neboť nabyl dojmu, že doživotní trest nebyl spravedlivý. Ironickou tečkou za rozhodnutím je fakt, že Dyke byl minulý měsíc odsouzen za vraždu spáchanou v roce 1994.
Média a jejich odbočky
Saturované zpravodajství - vyčerpávající zprávy o jednom případu - je průvodním jevem americké společnosti. Několik mediálních firem sleduje události 24 hodin denně a informuje o nich v televizním a rozhlasovém zpravodajství,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu