Novelu zákona o investičních společnostech a fondech, tedy normu, která je pro budoucnost kapitálového trhu minimálně stejně (a možná daleko více) důležitá jako tolik diskutované zřízení komise pro cenné papíry, právě schválila vláda. Kabinet navíc překvapivě ještě v pozitivním směru zpřísnil Pilipův návrh, představitelé silné lobby velkých investičních společností se už ale bouří. Očekává se masivní boj zájmových skupin, které si přejí zachovat status quo. Poslanci budou tedy pod obrovským tlakem.
Dítě ze zkumavky
Obtíže na českém kapitálovém trhu - jak známo - vznikly kvůli jedinečnému způsobu, jímž byl tento trh vytvořen. Ve světě podnikatelé obvykle nabízejí část svého podniku k odprodeji výměnou za to, že ti jim svěří svůj kapitál (peníze). Pražská burza však vznikla jako místo, kde se naráz obchodují stovky dávno existujících společností. Většina lidí navíc považovala akcie spíš za sázku do loterie než za podíl na vlastnictví českého průmyslu. Prodejem kuponových knížek česká vláda sice vrátila občanům to, co jim náleželo, lidé ale většinou k historicky největšímu rozdávání majetku v celé Evropě přistupovali skepticky. Neměli zpravidla ponětí o hodnotě svých „podílů“. Toho se chopili spekulanti jako Kožený, kteří vzbudili zájem tím, že nabízeli „garantovaný“ výnos.
Banky a monopolní pojišťovací společnosti byly těmi „nejlépe připravenými“ subjekty, z nichž vyšli investiční manažeři. Spravovat několik největších investičních fondů bylo…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu