Ostravský Syndikát novinářů se počátkem října poprvé představil i jako vydavatelský dům a vzal svou premiéru zostra. V jeho režii dorazilo ke čtenářům dílo Bořivoje Čelovského Mnichovský syndrom. Ideu knihy, zasvěcené boji za utlačovaný český národ, představil autor už na reklamních inzerátech přímočaře: „Tak jako včera byly naše národní dějiny přehodnoceny na přání Sovětského svazu na nadnárodní dějiny dělnické třídy, tak po listopadu 1989 jsou na přání Německa zpitvořovány ve jménu Bundesrepublik Europa.“
Vděk za nabídnutý chléb
Češi na tom podle Bořivoje Čelovského nejsou zrovna dobře: prezident Havel zemi „přivedl do přátelského objetí německého obra, jež nám již dnes vyráží dech“. Bývalé disidenty vede prý k jejich lokajskému postoji vůči Německu buď naivnost, nebo „pocity vděčnosti za nabídnutý chléb“ - tedy finanční podpora ze strany německých nadací.
Tyto teze se k nerozeznání podobají úvahám tištěným v týdeníku Republika, ovšem s tím rozdílem, že jejich autor je mnohem vzdělanější a uznávanější nežli dopisovatelé Sládkova listu. Bořivoj Čelovský (74) má mezi historiky slušné renomé - ve svém souhrnu německých dokumentů z let 1933–45 So oder so mimo jiné doložil financování sudetských Němců z Říše. Dnes se domnívá, že našel totéž. Peníze tečou opět z Německa, jen jejich adresáty nejsou sudetští Němci, ale čeští intelektuálové. Co v knize pouze naznačuje, říká v osobním rozhovoru naplno: "Moje práce je nová v tom, že si nikdo…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu