0:00
0:00
Zahraničí6. 10. 19978 minut

Co to přinese mým voličům?

Astronaut

Tento týden, v úterý 7. října, začnou v zahraničním výboru amerického Senátu veřejná slyšení ohledně přijetí Česka, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance. Odstartuje tedy rozhodující fáze v procesu našeho přijetí do NATO. Marná sláva, i když rozšíření Aliance musí schválit parlamenty všech 16 členů, Amerika zůstává lídrem, a jak známo, příklady táhnou. Proto můžeme s trochou nadsázky říci: odkývnou-li nás USA, ostatní členové už velké problémy dělat nebudou.

Jenže Amerika není jen prezident Clinton, jehož tým letos v Madridu rozšíření o Česko, Polsko a Maďarsko prosadil. Nyní jde o to, aby Clintonův krok schválily dvě třetiny amerických senátorů. Jde o to, aby nejméně 67 ze 100 senátorů dospělo k názoru, že rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko bude přínosem pro USA, pro domovský stát, který zastupují, i pro voliče, kteří jim zajistili křeslo. To vše by se mělo podle různých signálů stihnout zhruba do února či března. Co to pro nás znamená?

Názory se mění

↓ INZERCE

Rozhodování amerických senátorů není jednoznačné a nemůžeme je odhadovat podle předem narýsovaných škatulek či stranické příslušnosti. Senátor je totiž nejdůležitějším představitelem svého státu ve Washingtonu, a proto má pro něj často větší význam otázka, jak se na problém dívají voliči v Idahu či Severní Karolíně, než to, co si o tom myslí lídři jeho strany. Senátní politika je tak rájem lobbismu. A v případě zahraniční politiky, která není v amerických poměrech považována za…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc