0:00
0:00
Zahraničí20. 1. 19974 minuty

Není intelektuál jako intelektuál

Astronaut

Čím více se blíží konec tisíciletí, tím více se ve veřejném povědomí zabydluje potřeba bilancovat. Pro německá média se z tohoto hlediska stává vítaným objektem osoba spolkového prezidenta Romana Herzoga. S rokem 1996 skončila i první polovina jeho pětiletého volebního mandátu.

Příliš brzy jasno

↓ INZERCE

Tenor většiny německých komentátorů svádí k domněnce, že už v den Herzogova zvolení, 23. května 1994, bylo vše potřebné pro nynější bilance odhaleno: prezidentovým cílem bude podle jeho vlastních slov skromně přispět k uvolnění německé křečovitosti a média budou reagovat recenzí jeho řečnických výkonů.

Že nevděk světem vládne, se mohl prezident, jehož veřejná popularita doma i v zahraničí stále stoupá, přesvědčit na příkladě reakcí konzervativního listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Liberální část redakce, podezírající Herzoga z nedostatku intelektuální velkorysosti, chovala k budoucímu prezidentovi nedůvěru ještě před jeho zvolením. Řada významných autorů včetně někdejšího vydavatele listu Joachima Festa se v době volební kampaně semkla v tzv. frankfurtské skupině na podporu kandidatury exponenta „lepší“ NDR a všeobecně respektovaného myslitele Jense Reicha. Svou roli sehrála i další skutečnost: Herzog vstoupil do soutěže jako náhradní volba Helmuta Kohla poté, co jindy neomylný kancléř musel přiznat, že jeho objev číslo 1, saský ministr spravedlnosti Steffen Heitmann, je zkrátka neudržitelný. Obavy z nového prezidenta se tak pro řadu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc