Minulý čtvrtek se Skotové v referendu vyslovili pro ustavení svého samostatného parlamentu, prvního od roku 1707, kdy se Skotsko začlenilo do Velké Británie. Tento krok představuje nejvýznamnější ústavní změnu v historii Spojeného království, neboť to bylo vždy unitárním státem.
Města i hory
Skotové hlasovali o dvou otázkách (podrobněji v minulém čísle Respektu): 1) Přejete si vytvoření parlamentu v Edinburghu, nezávislého v oblasti zdravotnictví, zákonodárství a školství? 2) Přejete si parlament, v jehož pravomoci by bylo zvýšit daň z příjmů v rozmezí plus minus tři pence z každé libry? K první otázce se vyjádřilo kladně 74 % hlasujících, ke druhé 63 %. Přitom se k urnám dostavil téměř dvojnásobný počet Skotů - 60 % oprávněných voličů - než v referendu v roce 1979, jehož kladné vyznění bylo anulováno účastí pouhých 33 % voličů. A dále: dvojí „ano“ vykazovalo stejně vysoké hodnoty téměř po celém Skotsku - v hlavní průmyslové oblasti, situované mezi Glasgowem a Edinburghem, stejně jako v řídce osídlených zemědělských regionech a na horách.
Skotské „ano“ ve prospěch nezávislého parlamentu předpovídala většina průzkumů veřejného mínění. Tady se žádné překvapení nekonalo. Avšak v otázce možnosti zvýšení daní průzkumy počítaly jen s těsným výsledkem, zatímco realita daleko předčila jejich očekávání. V budoucnu může tato výsada přijít „průměrného“ Skota na 300 liber ročně a celkové množství takto získaných prostředků by mělo přidat 450 milionů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu