Spisovatel a diplomat JIŘÍ GRUŠA (58) vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V šedesátých letech působil jako redaktor (Tvář, Sešity pro mladou literaturu, Zítřek). V roce 1969 byl stíhán za publikaci románu Mimner, o devět let později byl zatčen za román Dotazník. Ve vazbě podepsal Chartu 77. V roce 1981 legálně odcestoval do USA, při návratu ho komunistické úřady zbavily občanství. V letech 1990–97 byl československým posléze českým velvyslancem v Bonnu a má velký podíl na normalizaci našich vztahů s Německem. V loňských volbách do Senátu neúspěšně kandidoval v Chebu jako nezávislý politik na kandidátce ODS. Za tuto stranu byl v červnu jmenován ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Je stále literárně činný, píše čeky i německy.
Napadlo by vás před rokem, že byste mohl být ministrem?
Napadlo, protože jsem byl dotázán na svůj potenciální souhlas v souvislosti s tehdejším budováním vlády. Už tehdy se zdálo, že by to mohlo být školství. Spíš mě to poděsilo - věděl jsem, jak je to složitý obor.
Ale nakonec jste to vzal. Máte ke školství nějaký vztah?
Když uvažuji o tom, co vlastně Gruša Jiří může udělat v krátké době rozumného, pak se mi tato možnost zdá být smysluplná.
Bylo to tedy něco jako negativní volba? Vzal jste rezort, kde toho můžete nejméně zkazit…
Nikoliv. Existuje negativní výběr, ale volba je vždycky pozitivní. Abych to definoval přesně: mohl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu