Ačkoli voda ze zaplavených oblastí Moravy ještě nestačila opadnout, předpověděli meteorologové na víkend další déšť a s ním i hrozbu nové ničivé povodně. Pomoc postiženým oblastem, která se v předchozím týdnu soustředila především na záchranu životů a dodávky pitné vody a potravin, se ale rozjela naplno. Škody odstraňují především sami obyvatelé zaplavených území, finanční a materiální pomoc však zároveň nabízí stát, pojišťovny a do zaplavených oblastí plyne i podpora humanitárních organizací.
Volali jsme na ně
Vily a paneláky ležící v okolí řeky Bečvy v Přerově byly podle stop na omítkách zaplaveny až do výše tří metrů. Týden po povodni se to zdá neuvěřitelné: Bečva se už vrátila zpět do koryta a její klidný tok lze přejít v holínkách.
Na přerovských ulicích se vrší hromady zničených věcí. Tuny zavařenin ze sídlištních sklepů se mísí s rozmáčenými novinami, špinavým šatstvem a troskami nábytku. Z přízemních bytů a vilek vylévají jejich majitelé a dobrovolní pomocníci kbelíky bahna. „Přijelo nás šest, ze Slavkova,“ říká poručík Málek, letec, který si vzal na odklízení škod v Přerově dovolenou. Zrovna s kamarády vyklízí vilu u Bečvy. Stěžuje si ale, že práce dobrovolníků není úplně koordinovaná. Těžko říct, proč je všechny přidělili právě k domu, který vyklízejí, když v desítkách dalších nepomáhá nikdo. Navíc ho rozčiluje armáda čumilů, která jejich dřinu sleduje z oken nedalekého sídliště. "Volali jsme na ně, ale nikoho nenapadne přijít s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu