Ano, ale… Vysvědčení, které Evropská unie minulý týden ve Štrasburku vystavila České republice, zkušené diplomaty nepřekvapilo. Unie se rozhodla jednat s námi o budoucím vstupu, zároveň však vyslovila řadu výhrad. Obrázek, který si o nás Unie udělala, známe, na místě je tedy otázka: co si z posudku hodlá vzít tuzemská politická reprezentace, a především jaké kroky chce aktuálně podniknout?
Unii ano, půdu ne
Černínský palác hodlá v prvé řadě provést důkladnou analýzu téměř dvousetstránkového dokumentu, který velmi podrobně mapuje politické, právní a hospodářské poměry republiky a její schopnost vyhovět kritériím Evropské unie. „Musíme prověřit, nakolik fakta uvedená v materiálu odpovídají skutečnosti,“ říká náměstek ministra zahraničí Cyril Svoboda, který má evropskou agendu na starosti. „Už teď je ale zřejmé, že nějaké naprosto zásadní změny vládní politiky nejsou na místě.“
I opoziční sociální demokraté - ústy svého stínového ministra zahraničí Jana Kavana - připouštějí, že středeční hodnocení vyznívá pro naši zemi relativně příznivě. „V tuto chvíli je třeba soustředit se na přípravu vyjednávání, které bude velmi těžké,“ říká Kavan.
O tom, jakou strategii při vyjednávání s Unií zvolit, bude na základě čerstvě zveřejněného posudku rozhodovat v půlce září vládní výbor pro evropskou integraci, kterému předsedá premiér Klaus. „Právě tady Česká republika zaujme první politický postoj, který povede k naší vyjednávací pozici,“ říká Svoboda…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu