0:00
0:00
Civilizace21. 7. 19977 minut

Když zmizí čas

Jaromír Vicari
Astronaut

Zprávy o ohrožení, které pro mnoho počítačů představuje rok 2000, se v českém tisku objevují sporadicky. Naproti tomu anglosaský tisk se této problematice věnuje téměř hystericky. Není divu, v rozvinutých zemích jsou počítače už dlouhou dobu nasazeny na klíčové úkoly. Jejich kolaps může způsobit vážné problémy. V Česku se počítače masově rozšířily až po pádu totality. Tam, kde byly nasazeny na klíčové úkoly, se většinou už pamatovalo na to, že do roku 2000 není moc daleko.

Neúplné letopočty

↓ INZERCE

Starší počítače a programy mají špatně zakódovaná data roku. Místo čtyřmístného čísla 1997 deklaruje rok dvoumístné 97. To stačilo celou druhou polovinu tohoto století a může to stačit až do jeho konce. Jakmile se ale hodinová ručička o půlnoci z 31. prosince 1999 na 1. ledna 2000 přehoupne přes dvanáctku, stačit to přestane. Takto chybně naprogramované počítače si budou myslet, že je rok 00. Třicetiletý člověk se rázem stane sedmdesátiletým důchodcem. Osmdesát dva let starý důchodce naopak může dostat povolávací rozkaz, protože si počítač myslí, že je mu osmnáct.

První počítače na bázi elektrických obvodů byly zkonstruovány - jako mnoho pokrokových objevů - v armádních laboratořích během druhé světové války. Těmto ohromným sálovým strojům, které byly sestrojeny pro dešifrování tajných německých depeší, se přičítá významný podíl na konečném výsledku války. Jejich základní součástkou byly lampy, podobné těm ze starých televizí. V padesátých letech byly…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc