V době, kdy se mrtví a nezvěstní sčítají na desítky, kdy se tisíce lidí ocitly bez střechy nad hlavou a stovky obcí a měst snaží o obnovu základních životních funkcí, kdy se odstraňují nánosy bahn a nefunguje elektrický proud a základní infrastruktura, se zdají být spekulace o ekonomických dopadech přírodní katastrofy předčasně cynické. Společenské priority jsou momentálně jinde. Přesto již ale dnes můžeme konstatovat, že by se věci musely vyvíjet hodně špatně, aby katastrofa v příštích měsících paradoxně nepřinesla i mnoho pozitivního, především pak oživení mnoha sektorů českého hospodářství.
Stavební boom
Jako výrazný oživující impulz působily větší přírodní katastrofy prakticky všude, kde k nim v minulosti došlo. A když ne pro celou zemi, pak jistě pro postižené regiony. Bylo tomu tak například v Kalifornii po posledním zemětřesení před třemi lety. Kalifornie dlouho zaostávala za ostatními regiony USA v nastartování hospodářského růstu po recesi a rozhodujícím impulzem se pro ni stala právě až obnova pohromou zničených dálničních a energetických sítí. Podobně tomu bylo po nedávném zemětřesení v japonském Kobe nebo po nedávných záplavách v Německu.
I v našem případě může být pozitivním impulzem především rozjezd stavební výroby a stavebních prací, které jsou v tomto okamžiku v útlumu a patří mezi odvětví nejvíce zasažené současnými hospodářskými potížemi. Ostatně již minulý týden začaly na burze dramaticky růst ceny akcií velkých…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu