Nic nevyvolá větší důvěru čtenáře než řečnická otázka, která se objevila v komentáři pana šéfredaktora Vladimíra Mlynáře nazvaném Tunel Ivana Kočárníka (Respekt č. 27/97) a jež zní: Jaká jsou stručná fakta?
A po otázce už solí autor jeden „fakt“ za druhým, leč většina z nich má k faktům daleko. Podle autora loni v létě zkrachovala Kreditní banka Plzeň, její ztráta se odhadovala na 11 až 14 miliard korun. ČNB odmítla tolik dodat, proto se na úhradě měli podílet akcionáři této banky, a z tohoto titulu především Česká pojišťovna. Jenže tu majetkově ovládal stát, a protože ten taky neměl dost peněz, byla Česká pojišťovna za mé aktivní podpory prodána skupině PPF. Ta slíbila, že banku zachrání a zaplatí její dluhy. Banka přesto zkrachovala, ale její ztráta činí jen 4 miliardy, nicméně ČP je ovládána PPF.
Jaká jsou fakta skutečně? Česká státní pojišťovna se privatizovala podle privatizačního projektu české vlády v roce 1992 tak, že se změnila na akciovou společnost, přičemž zhruba 27 % zůstalo v rukou státu (FNM) a po 10 % přešlo do rukou pěti bank (jedna z nich - ČSOB - získala 14 %). Od této chvíle, tedy od května 1992, Českou pojišťovnu stát majetkově neovládal. S výjimkou nepatrného podílu zaměstnaneckých akcií jsou akcie České pojišťovny veřejně obchodovatelné.
Loni v létě jsem tudíž prodej ČP „aktivně podporovat“ nemohl. Pokud je mi známo (a je to známo z českého tisku i…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu